Zámek Lednice

zveřejněno: 02.10.2020

Než začneme samotné povídání o zámku Lednice, je dobré nahlédnout na zámek z větší dálky. Pokud tak učiníme, zjistíme, že zámek Lednice není jen samostatným zámkem kdesi na jižní Moravě, ba nopak. Zjistíme, že zámek Lednice vytvaří spolu se zámkem Valtickým jeden z největší architektonických a krajinných skvostů v Evropě, Lednicko-valtický areál. 

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál je komplex zámků a krajiny v okrese Břeclav na Jižní Moravě. Je považován za nejrozsáhlejší dílo krajinné architektury v Evropě a byl zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Tato oblast byla v průběhu 18. a 19. století formována rodem Liechtenštejnů do podoby přírodního parku. Mezi nejznámější části areálu patří zámky Lednice a Valtice. Následující články proto budou věnovány těmto pozoruhodným zámkům.

 

Zámek Lednice

Zámek Lednice se nachází východně od Mikulova a se svou zahradou spadá mezi nejkrásnější zámecké areály v Čechách. Zámek patřil od roku 1249 rodu Liechtenštejnů, kteří ho vlastnili téměř 700 let.

Dnešní podoba zámku však není původní. Tuto podobu zámek získal až po rekonstrukci v polovině 19. století. Opět se jedná o anglickou tudorovskou gotiku, se kterou jsme se již setkali na zámku Hluboká. Původní podoba zámku byla renesanční s rozsáhlou zahradou. Došlo však k významné úpravě pod vedením italského architekta Domenica Martinelliho a Johanna Bernharda Fischera z Erlachu a zámek tak dostal barokní podoby.

Bohaté zdobení se nenachází pouze na fasádách zámku, ale i interiéry se mohou pochlubit vyřezávanými kazetovými stropy, původním nábytkem či výjimečným dřevěným schodištěm v knihovně, které je vyrobené z jednoho stromu a bez použití jediného hřebíku. Ve většině pokojů nalezneme mramorové krby a látkové tapety.

K zámku přiléhá z pravé strany rozsáhlý palmový skleník z let 1843–1845. Toto rozsáhlé dílo projektoval architekt Jiří Wingelmüller a jedná se o litinovou konstrukci se skleněnými taškami ve tvaru rybích šupin. Sloupy skleníku mají tvar bambusu. Uvnitř nalezneme nespočet druhů cizokrajných rostlin různého stáří.

V okolí zámku se rozkládá zámecký park z počátku 19. století. Park je anglického rázu s velkým počtem vzácných dřevin, rybníků a netradičních staveb. Jedná se například o maurský Minaret z roku 1798. Lednický minaret je 62 m vysoká romantická rozhledna téměř na konci parku. Jedná se o jediný minaret na území Čech a o nejstarší dochovanou rozhlednu.

Dále se v parku nachází umělá zřícenina Janův hrad, která navozuje atmosféru romantismu, nebo Lovecký zámeček z období klasicismu.

Lednický zámek se řadí mezi vrcholné projevy romantismu na území České republiky. Pokud tedy budete mít možnost zámek navštívit, tak určitě neváhejte. 

 

Pokračování příště…

 

 

Napište nám a třeba další skvost bude Váš

 

Vaše Kateřina Štampachová

Hlavní architekt AAA Projekt