Zámek Hluboká nad Vltavou

zveřejněno: 21.08.2020


 

 

Zámek Hluboká nad Vltavou se nachází ve stejnojmenném městě nedaleko Českých Budějovic. Patří mezi nejznámější české památky a je ve vlastnictví státu.

Na místě dnešního zámku dříve stával středověký hrad ze 13. století. Na hradě se vystřídalo mnoho majitelů, kteří postupně měnili původní podobu. Gotický hrad se tak změnil na renesanční zámek a po jeho zakoupení rodem Schwarzenbergů získal barokní podobu.

Ve 30. letech 19. století se však kníže Jan Adolf II. Rozhodl zámek strhnout a na jeho místě vybudovat současnou zámek v romantickém stylu – tzv. tudorovské gotiky podle anglického zámku Windsor. Autorem návrhu byl Franz Beer a Franz Damasus Deworezky.

Za zmínku stojí i interiéry zámku, které jsou bohatě zdobeny dřevořezbami, zlatem a četným množstvím tapiserií a portrétů, jež znázorňují nejvýznamnější členy rodu.

K zámku přiléhá rozlehlý anglický a francouzský park a další prostory jako například jízdárna či galerie. Krásu zámku se rozhodli zachytit i někteří režiséři ve svých pohádkách a filmech. Vidět jej můžeme například v pohádce jezerní královna, Pyšná princezna nebo Nejlepší přítel.

Pokud tedy máte chuť na kousek Anglie a neopustit Českou republiku, tak je zámek Hluboká tím pravým místem.

 

 

Napište nám a třeba další skvost bude Váš

 

Vaše Kateřina Štampachová

Hlavní architekt AAA Projekt