Vila Lídy Baarové

zveřejněno: 13.08.2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vila Lídy Baarové na Hanspaulce

Aneb funkcionalistický skvost s pohnutým osudem.

Při toulkách po Praze jsem navštívila vilovou čtvrť Hanspaulka. Zde jsem objevila vilu Lídy Baarové, kterou můžete znát ze stejnojmenného filmu o osudu slavné herečky. Čím je vlastně tato vila jedinečná?

Vilu se zaobleným nárožím a plochou střechou navrhl architekt Ladislav Žák již v roce 1937. Tento architekt projektoval například i vilu režiséra Martina Friče v Hodkovičkách. Stavbu organizovali Manželé Babkovi (rodiče herečky).

 

Jedná se o volně stojící dům monolitické konstrukce ve funkcionalistickém stylu, který byl v tomto období velmi oblíbený. Jde o typický příklad „streamlined architecture“, který se vyznačuje tzv. nautickým charakterem – zaoblení, kruhová okna. Vila byla navržena jako dvojdům s mezonetovými byty. Vetší byt obývali rodiče Lídy Baarové a její sestra. Tento byt zabíral 2/3 celkové plochy stavby. Zbylá třetina patřila samotné herečce. Zvláštností je, že její byt měl přehozenou dispozici na rozdíl od bytu rodičů. Takže ve zvýšeném přízemí se nacházela ložnice a v patře obývací pokoj, ze kterého byl nádherný výhled na Prahu.

Od roku 1952, kdy byli Babkovi vystěhováni, procházela vila řadou menších i větších destrukcí. To se však změnilo v roce 2005, kdy vila přešla do soukromého vlastnictví. Majitel ji nechal zrekonstruovat a dnes je vila chráněnou kulturní památkou.

 

 

 

Napište nám a třeba další skvost bude Váš

 

Vaše Kateřina Štampachová

Hlavní architekt AAA Projekt