Brutalismus

zveřejněno: 09.09.2020

Brutalismus či brutalistní architektura.  Slova, která bijí do očí. Čím je však tento styl výjimečný? Brutalismus je architektonický styl z období 1954 – 1970. Často bývá spojován s dobou totality a nesvobody.

Brutalismus nikdy nedosáhl takového věhlasu jako například funkcionalismus a kvůli jeho časté ignoraci okolní zástavby si získal řadu kritiků. Doteď jsou brutalistní stavby veřejností odmítány. Často totiž vyčnívají z řady a upoutávají pozornost svojí drsnou stránkou.

Stejně jako modernismus či minimalismus je bohatý na opakování a pravidelnost. Tento základní koncept obohacuje o mohutně formované betonové prvky. Celkový vzhled betonu je dán odléváním do hrubého bednění. Typickým prvkem pro brutalistní architekturu jsou mohutné betonové pilíře.

V České republice vznikla řada staveb v tomto stylu. Mnoho z nás si například vybaví slavný hotel Thermal v Karlových Varech. Tento hotel je nyní v rekonstrukci. Snad tedy výsledek bude stát za to.

Další stavbou byl komplex budov Transgas v Praze postavený mezi léty 1972 – 1978. Autory tohoto projektu byli Václav Aulický, Jiří Eisenreich, Ivo Loos a Jindřich Malátek. 

Komplex byl tvořen různou kompozicí stavebních forem, které sjednocovaly brutalistní prvky. Představoval jeden z nejradikálnějších a nejvýznamnějších projevů brutalismu v Čechách. Nebyl však čistě brutalistní, ale obsahoval i prvky postmoderny a high-tech stylu.

Dnes však tuto stavbu nemůžeme vidět, protože došlo k její demolici, která byla zahájena v březnu 2019.

Brutalismus sice působí řadu sporů, přesto je nedílnou součástí historie a architektury.

 

Napište nám a třeba další skvost bude Váš

 

Vaše Kateřina Štampachová

Hlavní architekt AAA Projekt